Co każdy powinien wiedzieć o pracy notariusza?

Wydawać by się mogło, że każdy powinien przynajmniej mniej więcej wiedzieć co robi notariusz. Okazuje się jednak, że wiedza w tym temacie jest raczej bardzo niewielka. Większość osób nie wie, w jakich sytuacjach warto udać się do notariusza oraz jakie wykonuje on czynności w poszczególnych sytuacjach.

Notariusz – kto to taki?

Na początek warto mniej więcej wyjaśnić kim w ogóle jest notariusz. Generalnie, jest to prawnik, absolwent studiów w tym właśnie kierunku. Oprócz tego jednak, że notariusz musi posiadać dyplom zakończenia studiów prawniczych, musi także być osobą uprawnioną do tego, aby wypisywać akty notarialnie. Jeśli ma te wszystkie uprawnienia, prawdopodobnie prędzej czy później minister sprawiedliwości mianuje ją notariuszem.

Funkcjonariusz publiczny

Pewne grupy zawodowe objęte są dzisiaj ochroną, ze względu na to, że uznawane są za funkcjonariuszy publicznych. Tak też jest właśnie z notariuszami, którzy są funkcjonariuszami publicznymi ze względu na pełnienie funkcji osoby zaufania publicznego. Szczególne zaufanie ze strony innych ludzi wiąże się z koniecznością szczególnego poszanowania funkcji, ale również z bardzo dużą odpowiedzialnością. Dlatego też, uczciwy notariusz może liczyć na wzmożoną ochronę, jednak nieuczciwy jest karany surowiej niż inni ludzie.

Notariusz niezbędny przy sprzedaży nieruchomości

Wiele osób dowiaduje się o tym, co właściwie robi notariusz w momencie, gdy są zmuszeni dokonać czy to kupna, czy też sprzedaży jakieś nieruchomości. Wtedy okazuje się, że właściwie trzeba skorzystać z usług biura notariusza w Katowicach.

Kiedy bowiem zawiera się umowę, dobrze, jeśli bez żadnych wątpliwości jest ona wiążąca dla obu stron. Dlatego też, musi to być umowa, która nie będzie mogła być podważona przez żaden sąd. Aby faktycznie tak było powinien ją zatwierdzić właśnie notariusz. Ważne jest, aby uznał ją za akt prawny, ma on bowiem w tej kwestii uprawnienia niemniejsze niż sędzia, czy jakikolwiek inny prawnik.

Wydaje się, że duże znaczenie ma też to, w jaki sposób sformułowana jest umowa. Chodzi o to, aby żaden jej zapis nie wzbudzał u nikogo wątpliwości. Jak się okazuje, często tworzenie nawet pozornie najprostszych umów okazuje się bardzo trudne dla laika. Dlatego też, najlepiej jest, jeśli także tworzenie umowy, formułowanie zdań oraz decydowanie o ilości podpunktów powierzy się wykwalifikowanemu w prawie notariuszowi. W takiej sytuacji można być całkowicie spokojnym o ważność umowy oraz o brak w przyszłości problemów związanych z jej interpretacją.
Więcej informacji na stronie http://www.notariusz-silesia.pl/

Dodaj komentarz