Ścieżka kariery w księgowości

Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie kariery w księgowości jest ukończenie studiów na kierunku finanse i rachunkowość. Istnieją przedsiębiorstwa, w których wyższe wykształcenie w branży jest warunkiem niezbędnym. Nie jest to jednak jedyna droga, a możliwości na zdobycia etatu i doświadczenia zawodowego są bardzo różne.

Szkoły, kursy, szkolenia…

Oprócz studiów na kierunkach związanych z ekonomią i rachunkowością można zdecydować się na ofertę jednej z wielu szkół policealnych, szkolenia i zaawansowane kursy. Ważne jest to, by wybrać te sprawdzone, mające dobrą opinię, posiadające certyfikat Ministra Finansów lub prowadzone przez branżowe organizacje np. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, czy Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Kursy przygotowane przez te organizacje są bardzo specjalistyczne. Zajmują się one również organizacją branżowych konferencji i szkoleń tematycznych.

Księgowość i stopnie kwalifikacji

Stowarzyszenie Księgowych opracowało cztery stopnie kwalifikacji w branży związanej z księgowością. Jest to system, który obowiązuje w Polsce i przedstawia się następująco:
Stopień I – księgowy,
Stopień II – specjalista ds. rachunkowości,
Stopień III – główny księgowy,
Stopień IV – dyplomowany księgowy.

Końcowym elementem tej ścieżki jest doświadczenie zawodowe. Można je nabywać już w trakcie studiów podczas różnego rodzaju praktyk i staży w działach finansowo-księgowych lub biurach rachunkowych. Stażyści wyróżniający się zaangażowaniem w pracy i odpowiednimi umiejętnościami mogą liczyć na docenienie ze strony pracodawcy i ofertę stałego zatrudnienia. Zapotrzebowanie na dobrych księgowych wciąż jest bardzo duże, zwłaszcza w większych miastach, gdzie znajduje się dużo międzynarodowych korporacji. Wolne etaty można znaleźć również w biurach rachunkowych, które wciąż się rozwijają i zdobywają nowych klientów.

Księgowość jest działem, w którym dużymi zaletami będą skrupulatność, dobra organizacja pracy i cierpliwość. Praca w tym dziale wiąże się z koniecznością ciągłego rozwoju swoich umiejętności, inwestycji w różnego rodzaju kursy i szkolenia oraz śledzenia nowinek z zakresu prawa i rachunkowości. Trzeba przyznać, że branża ciągle się rozwija i daje szeroki wachlarz możliwości rozwoju zawodowego.

Dodaj komentarz