Biuro rachunkowe czy księgowy na etacie?

Prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie nie jest łatwym zadaniem. Wciąż zmieniające się przepisy prawa podatkowego, zmienna sytuacja gospodarcza, brak wiedzy na temat rachunkowości- przesłanek do powierzenia prowadzenia księgowości profesjonalnemu podmiotowi może być naprawdę wiele. Na co się zdecydować? Na biuro rachunkowego czy samodzielnego księgowego, zatrudnionego na etacie?

 

Księgowy zatrudniony na etacie

Księgowy na etacie zna najlepiej indywidualną sytuację przedsiębiorstwa. Zaznajomiony jest ze wszystkimi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej. Księgowy zatrudniony w przedsiębiorstwie czuje się również zdecydowanie bardziej związany z firmą. Przepływ dokumentów i informacji jest też zdecydowanie lepszy. Księgowy całą dokumentację ma „pod ręką“. Przedsiębiorca ma również większy wpływ na to kto konkretnie zajmuje się księgowością. W biurach rachunkowych często to właściciel danej jednostki deleguje osoby podległe do prowadzenia rachunkowości danej firmy. Trudno więc zweryfikować kompetencje i wiedzę takiej osoby.

Takie rozwiązanie rzecz jasna nie jest pozbawione również wad. W przypadku gdy księgowy uda się na urlop, zachoruje istnieje ryzyko, że firma pozostanie bez opieki księgowej. Na dodatek  księgowość w Poznaniu wiąże się ze sporymi kosztami. Trzeba zapłacić bowiem za pensję, ZUS oraz inne składki. Wszystko to sprawia, że już niemal połowa firm w Polsce decyduje powierzyć swoje finanse biurom rachunkowym. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

 

Co przemawia za zatrudnieniem biura rachunkowego ?

Przede wszystkim czynnik finansowy. Samodzielny księgowy na etacie jest zdecydowanie droższy niż biuro rachunkowe. W tym drugim przypadku rozliczenie przebiega zazwyczaj na podstawie dostarczonych dokumentów księgowych. W ramach usług biura rachunkowego nie trzeba również martwić się o urlopy księgowego. Biuro rachunkowe zapewnia bowiem ciągłość usług. Nawet gdy pracownik delegowany do rozliczeń danego przedsiębiorstwa zachoruje, inny pracownik przejmie jego obowiązki.

Nie trzeba martwić się o opłacenie składek ZUS czy NFZ. W ramach biura rachunkowego przedsiębiorca ma ponadto dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników. Biuro rachunkowe coraz częściej świadczy również usługi z zakresu daleko wykraczającym poza samą księgowość. W ramach świadczonych usług można skorzystać z obsługi kadrowo-płacowej.

Przy wyborze biura rachunkowego trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Po pierwsze czy biuro rachunkowe zatrudnia pracowników posiadających certyfikat księgowego nadawanego przez Ministra Finansów. Ponadto niebagatelny wpływ na jakość świadczonych usług ma doświadczenie danego biura. Dobrze gdy jest to podmiot funkcjonujący na rynku dość spory kawałek czasu. Zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznemu podmiotowi niesie ze sobą spore korzyści finansowe. To oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Dodaj komentarz